Loading…

“Edhe për politikanët malazez sanksionet amerikane janë në tavolinën e ShBA-së”

  • 11/11/2021 | 18:41

“Edhe për politikanët malazez sanksionet amerikane janë në tavolinën e ShBA-së”

Në listën e zezë të Departamentit të Shtetit mund të jenë disa zyrtarë politikë të pushtetit aktual dhe atij të mëparshëm të Malit të Zi.


Poashtu edhe njerëz të biznesit të lidhur me ta, për shkak të rrezikimit të paqes dhe stabilitetit në rajon dhe lidhjes me korrupsionin.

Kështu mëson gazeta malaziase “Vijesti” nga disa burime brenda qeverisë malazeze.

Me Urdhrin e qershorit të këtij viti, presidenti amerikan Joe Biden zgjeroi gamën e sanksioneve për individë dhe organizata në vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat rrezikojnë paqen dhe stabilitetin e rajonit.

Në urdhër thuhet ndër të tjera se sanksionet (bllokimi i pronave në ShBA, ndalimi i hyrjes në ShBA) parashikohen për individët dhe subjektet përgjegjëse për korrupsionin në rajon, duke përfshirë përvetësimin e pronës publike, shpronësimin e pronës private për personale. përfitime ose qëllime politike, ose ryshfet.

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Gabriel Escobar filloi një vizitë treditore në Mal të Zi dhe dje foli me presidentin malazes Milo Gjukanoviç dhe një pjesë të sektorit civil.

Menjëherë pas takimit me Gjukanoviç, Ambasada e ShBA-së në Mal të Zi njoftoi në Twitter se gjatë vizitës së parë të të dërguarit të posaçëm të BB-së në takimin me Presidentin e Malit të Zi, Escobar “theksoi shqetësimin për korrupsionin e rrënjosur në vend dhe inkurajoi Malin e Zi të vazhdojë të luajë rol konstruktiv, në adresimin e sfidave rajonale”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë