Loading…

‘Efekt katastrofik’, çmimet globale të ushqimeve janë rritur me 34% nga lufta në Ukrainë

  • 01/05/2022 | 20:43

‘Efekt katastrofik’, çmimet globale të ushqimeve janë rritur me 34% nga lufta në Ukrainë

Samantha Power, administratorja e Agjencisë së SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar, tha se ndikimet e luftës në Ukrainë përfshijnë mungesat dhe çmimet e larta globale të ushqimit, duke thënë se “puna jonë është ta shikojmë atë globalisht” kur u pyet nëse pasojat në mbarë botën reflektojnë një luftë botërore që po fillon.


“Është vetëm një tjetër efekt katastrofik i pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Putini,” tha Power.

Kjo vjen pasi Presidenti i SHBA Joe Biden i bëri presion Kongresit të që të konsideronte furnizimin e Ukrainës me një paketë shtesë ndihme prej 33 miliardë dollarësh, me 3 miliardë dollarë të ndara për ndihmën humanitare dhe financimin e sigurisë ushqimore.

“Çmimet e ushqimeve, për momentin, globalisht, janë rritur 34% nga ku ishin një vit më parë. Të ndihmuar në mënyrë thelbësore, përsëri, nga ky pushtim,” tha Power, shkruan CNN.

Ajo vazhdoi: “Ne me të vërtetë kemi nevojë për këtë mbështetje financiare nga Kongresi për të qenë në gjendje të plotësojmë nevojat emergjente për ushqim, në mënyrë që të mos shohim efektet vdekjeprurëse të luftës së Rusisë të shtrihen në Afrikë dhe më gjerë.”

Power vuri në dukje se shumë vende në Afrikën Sub-Sahariane dhe në Lindjen e Mesme e marrin pjesën më të madhe të grurit të tyre nga Ukraina, ku fermerët po përpiqen të mbjellin dhe korrin të korrat e tyre nga frika e granatimeve dhe minave tokësore ruse, tha ajo.

Rruga e tyre drejt eksportimit të këtyre produkteve jetike kufizohet më pas nga pushtimi i Rusisë, i cili shkaktoi mbylljen e porteve të Ukrainës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë