Loading…

Egjipti hap dy piramida antike: Publikohen gjetjet e reja e mumiet e ruajtura mirë

  • 14/07/2019 | 12:45

Egjipti hap dy piramida antike: Publikohen gjetjet e reja e mumiet e ruajtura mirë

Egjipti të shtunën ka hapur dy piramida antike në jug të kryeqytetit të Kajro, si dhe ka zbuluar një koleksion të sarkofagëve të sapogjetur, ku disa prej tyre kanë mumiet e ruajtura mirë, transmeton Gazeta Metro.


Ministri i Antikiteteve Khaled al-Anani u tha gazetarëve se Piramida Bent e Mbretit Sneferu, faraonit të parë të dinastisë së katërt të Egjiptit dhe një piramide aty pranë do të rihapen për vizitorët për herë të parë që nga viti 1965.

Ai tha gjithashtu se një ekip arkeologësh kishte zbuluar sarkofagë dhe mbetjet e një muri të lashtë që datojnë në Mbretërinë e Mesme rreth 4.000 vjet më parë.

Gjetjet u bënë gjatë punës së gërmimit në nekropolin mbretëror të Dahshurit në bregun perëndimor të lumit Nil, një zonë e cila është shtëpia e disa prej piramidave më të vjetra të Egjiptit, përcjell Tch.

Muri i lashtë shtrihet rreth 60 metra dhe ndodhet në jug të piramidës së faraonit të dinastisë së 12-të, Mbretit Amenemhat II, gjithashtu në Dahshur.

Gjetjet përfshinin gjithashtu maska ​​funerale, si dhe mjete që datojnë që nga periudha e vonë – që zgjati pothuajse deri në pushtimin e Egjiptit nga Aleksandri i Madh në vitin 332 pes.

Egjipti në vitet e fundit ka kërkuar të nxisë zbulimet arkeologjike në të gjithë vendin në një orvatje për të ringjallur turizmin, i cili mori një goditje nga trazirat që pasuan kryengritjen e vitit 2011./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë