Loading…

Ekonomisti Bajra: Për dy vjet, qeveria nuk ka arritur të realizojë asnjë premtim në ekonomi

  • 24/03/2023 | 22:02

Ekonomisti Bajra: Për dy vjet, qeveria nuk ka arritur të realizojë asnjë premtim në ekonomi

Në emisionin EURO n’7 në T7, u diskutua qeverisja dy vjeçare e kryeministrit Albin Kurti.


Profesori universitar, Ujkan Bajra ka deklaruar se për këto dy qeveria Kurti nuk ka arritur të realizojë asnjë nga premtimet që janë dhënë gjatë fushatës.

Sipas profesorit Bajra, edhe si rrjedhojë e politikave jo të qëlluara zhvillimore, në vend është krijuar një ambient toksik që nxit në vazhdimësi migrimin jashtë vendit në mungesë të një perspektive në Kosovë.

“Migrimi vazhdon të mbetet një plagë e Kosovës edhe nga qeveritë e kaluara, ekonomia ka përfituar nga migrimi sepse janë rritur remitencat, por duhet pasur parasysh sepse ne kemi një migrim negativ, që nënkupton se dallimi me migrimit dhe emigrimit është i vogël. Ky migrim është i matur edhe në mënyrë empirike ku për çdo 10.000 persona që e lëshojnë Kosovën, vendit i shkaktohen deri në 1% humbje në ekonomi. Ky është një problem i madh që duke se do të vazhdoi edhe më tej në mungesë të perspektivës që qytetarët tanë shohin në Kosovë”, ka shtuar profesor Bajra.

Vendi, sipas tij, kapitalin më të madh i ka pasur resurset njerëzore të cilat edhe e garantojnë zhvillimin ekonomik të vendit, ndërsa që ikja e tyre e vazhdueshme do të jetë problem tepër i madh.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë