Loading…

Eksperimenti i thjeshtë që ju tregon nëse ka ngjyrë artificiale në bizelet që konsumoni

  • 25/09/2021 | 11:11

Eksperimenti i thjeshtë që ju tregon nëse ka ngjyrë artificiale në bizelet që konsumoni

Bizelet jeshile nuk janë vetëm të shijshme, ato vijnë me disa përfitime shëndetësore. Të pasura me lëndë ushqyese, veçanërisht fitonutriente, luteinë dhe zeaksantinë dhe një mori vitaminash (A, B, C, E dhe K), ato janë gjithashtu të pasura me fibra, të ulëta në yndyrë dhe nuk kanë kolesterol.

Sado të shëndetshëm të jenë bizelet e gjelbra, ato ndonjëherë mund të falsifikohen me ngjyrë artificiale. Pra, para se të konsumoni bizele bëjeni eksperimentin e mëposhtëm për të parë nëse ka falsifikim të ngjyrës në to:

* Shtoni pak bizele jeshile në një gotë transparente.

* Shtoni ujë në gotë. Përziejini mirë dhe prisni për gjysmë ore.

* Bizelet jeshile të papërlyera nuk lënë asnjë ngjyrë, ndërkaq uji bëhet i gjelbër në rast të falsifikimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë