Loading…

Ekspert i Rusisë: Gjenerali amerikan merr komandën supreme të NATO’s në Europë

  • 04/07/2022 | 22:11

Ekspert i Rusisë: Gjenerali amerikan merr komandën supreme të NATO’s në Europë

Gjenerali i ushtrisë amerikane Christopher Cavoli, i cili flet rusisht dhe ka një diplomë master nga Yale në studimet ruse, ka marrë detyrën si komandanti i ri suprem i aleatëve të NATO-s në Evropë (SACEUR) në një ceremoni në Mons, Belgjikë.


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha në fjalimin e tij të ceremonisë më 4 korrik se Cavoli merr komandën mes “kthimit të konfliktit brutal në Evropë”.

Ai zëvendëson gjeneralin amerikan në pension, Tod Wolters si komandant i SACEUR.
Stoltenberg theksoi rolin e Cavoli-t në mbikëqyrjen e grumbullimit të fundit të dislokimeve të trupave amerikane në Evropë si reagim ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Gjenerali do të jetë përgjegjës kryesor për planifikimin dhe zbatimin e masave ushtarake të dizajnuara për të mbrojtur aleancën perëndimore dhe për të penguar Rusinë.

Cavoli ka lindur në Gjermani dhe ka jetuar pjesën më të madhe të jetës së tij në bazat ushtarake amerikane. Ai iu bashkua ushtrisë amerikane në vitin 1987 dhe ka shërbyer në Bosnje-Hercegovinë, Irak dhe Afganistan.

Krahas rusishtes flet edhe frëngjisht dhe italisht.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë