Loading…
Ekspertët e shqetësuar: Varësi gjithnjë më e madhe nga telefonat smart
  • 20/04/2019 | 21:15

Ekspertët e shqetësuar: Varësi gjithnjë më e madhe nga telefonat smart

Interneti dhe telefoni i mençur, si edhe të gjitha llojet e kompjuterëve, ka kohë që kanë përditshmëri e një numri të madhe njerëzish, transmeton Gazeta Metro.

Ajo që i shqetëson ekspertët është varësia gjithnjë e më e madhe nga Interneti dhe video lojërat.

Sipas hulumtimit të medieve teknologjike në BE, evropiani mesatar i kalon 3,2 orë në ditë duke përdorur telefonin smart. 68% të kohës në rrjetet shoqërore, 12% me muzikë apo videot nga interneti, 9% duke luajtur lojëra online dhe 11% të kohës përdoruesit e kalojnë në korrespodenvë nëpërmjet apikacioneve të ndryshme.

Ekspertët tërheqin vërejtjen se prindërit duhet të kufizojnë kohën e kaluar në Internet për fëmijët nën moshën 9-vjçare, sepse përdorimi konstant i aparateve të IT-së te të vegjlit mund të shkaktojë probleme në zhvillim, sjellje, të folur, por edhe probleme me të parët e të dëgjuarit, sidomos nëse i përdorin dëgjueset./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë