Loading…

Ekspertët: Këto 5 ushqime duhet ngrënë kur përpiqeni të mbeteni shtatzënë

  • 25/05/2023 | 22:34

Ekspertët: Këto 5 ushqime duhet ngrënë kur përpiqeni të mbeteni shtatzënë

Është e vërtetë se nuk ka ushqime magjike për të mbetur shtatzënë, por një ndryshim në konsumin e ushqimit mund të ndikojë në fertilitetin tuaj, transmeton Gazeta Metro.


Këtu janë disa nga ato ushqime që ju duhet të konsumoni:

Hani fruta dhe perime

Mbushni pijen tuaj me fruta dhe perime. Një studim i Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit që përfshinte 19 mijë femra, zbuloi se ato që konsumonin më shumë yndyrë, sheqer dhe karbohidrate kishin çrregullime të ovulacionit, për të mos pasur problem, konsumonin vazhdimisht fruta dhe perime të freskëta.

Konsumimi i yndyrës

Yndyrat e shëndetshme me bazë bimore janë një pjesë e rëndësishme e balancimit. Arrat, avokadot, vaji i ullirit dhe vaji i frutave të rrushit mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në trup si dhe të ndikojnë në nxitjen e ovulacionit të rregullt që mund të ndihmojë në lindjen e fëmijëve.

Karbohidratet komplekse

Karbohidratet komplekse (ato që përmbajnë fibra, si frutat, perimet, fasulet dhe drithërat) treten ngadalë dhe kanë një efekt më gradual në sheqerin në gjak dhe insulinën. Drithërat mezi të rafinuara janë gjithashtu burime të shkëlqyera të vitaminave B, vitaminës E dhe fibrave miqësore për fertilitetin, raporton Parents.

Proteina

Pulë pa dhjamë, gjeli dhe viçi janë burime të shkëlqyera të proteinave, zinkut dhe hekurit – të gjitha elemente të rëndësishme ndërtuese për një shtatzëni të shëndetshme.

Produkte të qumështit

Për intolerantët ndaj laktozës, kërkoni qumësht të plotë ose ushqime të tjera të qumështit me yndyrë të plotë (siç është kosi) në vend të qumështit pa yndyrë dhe me pak yndyrë për të mbështetur fertilitetin.

Ndërsa ushqimet që duhet të shmangni ose reduktoni janë: Kafeina, alkooli dhe pijet me më shumë sheqer./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë