Loading…
Ekspertët paralajmërojnë se Australia mund të goditet nga një cunam shkatërrues
  • 11/10/2018 | 08:42

Ekspertët paralajmërojnë se Australia mund të goditet nga një cunam shkatërrues

Ekspertët kanë paralajmëruar se është vetëm çështje kohe se kur Australia do të goditet nga një cunami shkatërrues


Ata thanë se qytetet bregdetare të vendit kanë pasur fat që të mos goditen nga një sërë valësh destruktive të shkaktuar nga ndikimet e meteoreve apo aktivitetit sizmik, transmeton GazetaMetro.

Cunami i kaluar, më i fundit në vitin 1491, ishte rrëzuar mbi shkëmbinjtë e lartë prej 60 metra dhe ka dërguar ujin e detit deri në brendësi të Maleve të Kaltër, 50 km në perëndim të Sidneit.

Evidence has also been found that tidal waves from a tsunami reached the Blue Mountains (pictured), which lies 50km inland

Dale Dominey-Hoëes, bashkëdrejtues i Qendrës Kërkimore të Cunamit australian në Universitetin e Uellsit ka thënë se cunami përbënin një kërcënim të vërtetë për qytetet australiane.

“Nëse do të ndodhte pa paralajmërim në një pasdite të shtunë në verë, dëmet do të ishin katastrofike,” i tha ai Australian Geographic.

“Unë dyshoj se është vetëm një çështje kohe para se ne jemi të prekur nga diçka e dëmshme.”

Një ngjarje e tillë katastrofike mund të mos zbulohet deri në minutën e fundit.

Cunami shpesh shkaktohet nga tërmetet dhe rrëshqitjet e tokës. Sidoqoftë, ato mund të shkaktohen edhe nga sulme meteorite, të cilat janë më të vështira për t’u zbuluar paraprakisht. /GazetaMetro/
Tsunamis are often triggered by earthquakes and landslides. However they can also be triggered by meteorite strikes, which are harder to detect in advance (pictured is the Blue Mountains)

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë