Loading…

Ekspertët thonë se pagjumësia mund të jetë shenjë paralajmëruese e hershme e një gjendjeje fatale

  • 08/11/2021 | 22:47

Ekspertët thonë se pagjumësia mund të jetë shenjë paralajmëruese e hershme e një gjendjeje fatale

Pagjumësia mund të jetë një faktor rreziku potencial për hemorragji cerebrale për shkak të këputjes së aneurizmës, së bashku me faktorët e njohur të rrezikut si duhani dhe presioni i lartë i gjakut, sipas një studimi të ri të publikuar së fundmi në Journal of the American Heart Association.


Më shumë se një për qind e të rriturve në mbarë botën kanë keqformime të pandërprera të enëve të gjakut në tru të quajtura aneurizma intrakraniale, shumica e të cilave nuk do të çahen kurrë.

Rreth 2.5 për qind e aneurizmave intrakraniale do të këputen, duke rezultuar në hemorragji cerebrale ose hemorragji subaraknoidale (SAH). SAH është një lloj goditjeje që ndodh kur një enë gjaku në sipërfaqen e trurit çahet dhe rrjedh gjak në hapësirën midis trurit dhe kafkës, raporton Daily Science.

“Të plasësh një aneurizëm është shumë fatale. Kjo është arsyeja pse është jashtëzakonisht e rëndësishme të identifikohen faktorët e rrezikut që mund të ndryshojnë dhe që mund të ndihmojnë në parandalimin e këputjes së aneurizmës”, tha autorja e studimit Susan C. Larson, profesoreshë e asociuar në Departamentin e Sëmundjeve Kardiovaskulare në Institutin Karolinska në Stokholm.

Studiuesit u përpoqën të përcaktonin nëse faktorë të ndryshëm ishin të lidhur me aneurizmin intrakranial dhe/ose këputjen e aneurizmës.

Ata studiuan identifikimin e faktorëve të rrezikut si pirja e duhanit dhe presioni i lartë i gjakut, dhe gjithashtu vlerësuan lidhjen midis aneurizmës dhe konsumit të kafesë, gjumit, aktivitetit fizik, indeksit të masës trupore (BMI), niveleve të glukozës në gjak, diabeti i tipit 2, presioni i gjakut, kolesteroli, kronik. inflamacion dhe funksionin e veshkave.

Të dhënat nga disa studime të lidhjes në nivel gjenomi janë përdorur për të vlerësuar lidhjet gjenetike me stilin e jetës dhe faktorët e rrezikut kardiometabolik.

Informacioni gjenetik nga një meta-analizë e kryer nga Konsorciumi Ndërkombëtar për Gjenetikën e Strokeve u përdor për të identifikuar afro 6300 raste të aneurizmës intrakraniale dhe rreth 4200 raste të hemorragjisë aneurizmale subaraknoidale.

Rastet e aneurizmës intrakraniale dhe hemorragjisë subaraknoidale u krahasuan me mbi 59.500 të dhëna kontrolli për të përcaktuar predispozicion gjenetik për aneurizmat.

Sipas analizave, predispozita gjenetike për pagjumësi u shoqërua me një rritje prej 24 për qind të rrezikut të aneurizmës intrakraniale dhe hemorragjisë aneurizmale subaraknoidale.

Rreziku i aneurizmit intrakranial ishte rreth tre herë më i lartë për duhanpirësit në krahasim me jo-duhanpirësit. Ky rrezik ishte pothuajse tre herë më i lartë për çdo 10 milimetra merkur (mm Hg) rritje të presionit diastolik të gjakut (numri më i ulët në leximin e presionit të gjakut).

Nivelet e larta të triglicerideve dhe BMI e lartë nuk treguan një rrezik të shtuar të aneurizmës intrakraniale dhe hemorragjisë aneurizmale subaraknoidale.

“Lidhja mes pagjumësisë dhe aneurizmave intrakraniale nuk është raportuar më parë dhe këto gjetje justifikojnë konfirmimin në studimet e ardhshme”, tha Larson.

“Kërkimi ynë mbështet pikëpamjen se faktorët e rrezikut që njerëzit mund të ndryshojnë ose menaxhojnë mund të ndikojnë në aneurizmat e trurit dhe rrezikun e gjakderdhjes. Pasi të vërtetohen, studimet e ardhshme duhet të shqyrtojnë mënyrat për të zbatuar këtë njohuri në programet e parandalimit dhe terapisë.

Sipas një deklarate shkencore nga Shoqata Amerikane e Zemrës nga viti 2016, cilësia e pamjaftueshme dhe e dobët e gjumit dhe çrregullimet e gjumit lidhen me një rrezik më të lartë të presionit të lartë të gjakut.

Deklarata gjithashtu thekson se trajtimi i njerëzve me çrregullime të gjumit mund të ofrojë përfitime klinike, veçanërisht për presionin e gjakut.

Kufizimet e studimit përfshinin informacion të pamjaftueshëm për analizën adekuate të disa faktorëve të rrezikut. Përveç kësaj, analiza përfshinte vetëm njerëz me prejardhje evropiane, kështu që gjetjet nuk mund të përgjithësohen kur bëhet fjalë për njerëzit që u përkasin grupeve të ndryshme racore dhe etnike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë