Loading…

Eksperti amerikan i energjisë: Kosova nuk duhet të heq dorë nga ndërtimi i ‘Kosovës së Re’

  • 15/10/2019 | 12:30

Eksperti amerikan i energjisë: Kosova nuk duhet të heq dorë nga ndërtimi i ‘Kosovës së Re’

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi i ka bërë thirrje qeverisë së re të Kosovës që të investojë në sektorin privat dhe të ketë strategji për rritjen e eksportit me qëllim të krijimit të një ekonomie afatgjate.

Rukiqi, në një konferencë për media, tha se Kosova vazhdon të ballafaqohet me papunësi të lartë, dhe mungesë të investimeve të huaja.

Sipas tij motor i ekonomisë së Kosovës vazhdojnë të jenë remitencat dhe investimet publike.

Kreu i OEK ka rekomanduar aftësimin e fuqisë punëtore përmes edukimit dual dhe përkrahjen e kompanive përmes standardizimit.

“Ende remitencat dhe investimet publike janë ata bartësit kryesorë ose motorët kryesorë të rritjes ekonomike, mirëpo kjo në afatgjate nuk është që do ta krijojë një qëndrueshmëri në raport me rritjen ekomomike. Nëse nuk kemi investime private nëse nuk kemi rritje të eksportit ne nuk mund të jemi gjithmonë shoqëri të varur nga remitencat dhe investimet publike. Prandaj domosdoshmërish kjo është thirrja për qeverinë e re që kur flasim për rritjen ekonomike para se me fol për shifra të flasin për substancës e rritjes ekonomike. Ne besojmë që sektori privat duhet të jetë bartës përmes investimeve private dhe përmes rritjes së eksportit”, tha Rukiqi.

I pari i OEK-ut ka rekomanduar që të vazhdohet reforma ekonomike dhe mos të ketë taksa të reja dhe as ngritje të tyre sepse kjo i godit sipas tij edhe ekonominë e brendshme por edhe ul mundësinë e investimeve të huaja në Kosovë.

“Ajo që është shumë me rëndësi është vazhdimi i çfarëdo reforme ekonomike që ka filluar, të kemi vazhdimësi të tyre, mos të kemi ndërprerje. Shumë me rendësi të mos kemi rritje të taksave, çfarëdo rritje të taksave nga çfarëdo lloj qeverie që vjen është goditje të themi për atraktivitetin e vendit çoftë për investitorët e brendshëm apo të huaj. Ne duhet ta mbajmë këtë politikës të taksave të ulëta të nxisim sa më shumë të rinj të hapin biznese, të fuqizojmë sa më shumë komponenten e grave”, theksoi ai.

Rukiri tha se OEK është pro parimit të vendosjes së masave të reciprocitetit.

“Në parim jemi për një parim reciprocitetin në tregti atë që ma jep në treg, ta jap në treg, atë që nuk ma jep në treg nuk ta jap as unë, është ai parim i cili duhet të dominojë”, tha Rukiqi.

Duke folur rreth programit të partive që u proklamua gjatë kësaj fushate, Berat Rukiqi theksoi se partitë politike gjatë kësaj fushate zgjedhore nuk kanë ofruar ndonjë platformë se si duhet të arrihet deri tek një zhvillim i qëndrueshëm ekonomik.

Gjatë kësaj konference për media Oda Ekonomike e Kosovës ka njoftuar lidhur me krijimin e Bordit Këshillëdhënës brenda Odës me qëllim që të ofrimit të zgjidhjeve të problemeve ekonomike sidomos për edukim, energji, nxitje të investitorëve të huaj në Kosovë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë