Loading…

Eksperti i sigurisë: Kaosi në SHBA tregon ditët e errëta për demokracinë e vendit

  • 03/06/2020 | 09:41

Eksperti i sigurisë: Kaosi në SHBA tregon ditët e errëta për demokracinë e vendit

Një ekspert i sigurisë ka etiketuar problemet e brendshme të SHBA dhe tërheqjen e saj nga udhëheqja ndërkombëtare nën Presidentin Trump, si një nga ditët më të errëta për demokracinë, transmeton Gazeta Metro.


“Në mënyrë tragjike, problemet e Amerikës janë problemet tona,” tha kreu i Kolegjit të Sigurisë Kombëtare Profesor Rory Metcalf për 9News.

Trump po braktis institucionet ndërkombëtare që SH.B.A. i ndihmuan në krijimin, dhe kombe si Rusia dhe Kina po mbushin vakumin.

“Kontrasti midis demokracisë dhe autoritarizmit tani po tërhiqet në linja shumë të ashpra,” tha Prof Metcalf.

“Shtetet autoritare, Kina dhe Rusia, e kanë kapur pandeminë si një mundësi për të argumentuar se demokracia nuk funksionon.”

“Kujdesuni së pari, kujdesuni për miqtë tanë së dyti dhe tregoni se qeveria nga njerëzit mund të punojë,” tha Prof Metcalf.

Udhëheqësi i Punës Anthony Albanese shënoi mosfunksionimin e tanishëm shoqëror në SHBA “një tragjedi” mes protestave për vdekjen e George Floyd.

”Është e rëndësishme që liderët të kërkojnë të bashkohen, jo të ndahen,” tha ai./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 02/07/2020 | 08:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë