Loading…

Eksporti i kompanive kosovare ka pasur rritje në BE dhe SHBA

  • 01/04/2021 | 16:05

Eksporti i kompanive kosovare ka pasur rritje në BE dhe SHBA

Sipas të dhënave të Doganës së Kosovës, në periudhën tre mujore të këtij viti (2021), eksporti i kompanive kosovare në vendet e BE- së dhe SHBA-ve, ka pasur rritje për 45 për qind.


Ani pse pandemia ka pasur ndikim të keq në mbylljen e shumë kompanive në Kosovë, duke numëruar deri në 800 kompani të mbyllura, sa i përket eksportit, Kosova ka shënuar rritje si asnjëherë më parë.

Eksporti i mallrave të ndryshme, kryesisht atyre nga druri, kanë shënuar rritje.

Në periudhën 3 mujore të këtij viti, eksporti i kompanive kosovare në vendet e Bashkimit Evropian dhe atyre të Shteteve të Bashkuara, ka shkuar në rritje deri në 45%.

Adriatik Stavileci, zëdhënësi i doganës së Kosovës është shprehur se në tremujorin e fundit Kosova ka shënuar rritje të eksportit në vlerë mbi 50 milionë euro më shumë se sa tremujori i vitit të kaluar.

“Vlera e saktë e vitit të kaluar në tremujorin e parë ishte 87 milionë euro, ndërsa në këtë tremujor janë 126 milionë euro mallra të eksportuara, e cila është një nga lajmet më të mira për ekonominë kosovare” tha ai gjatë një interviste.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë