Loading…

Ekspozita e Amy Winehouse hapet në Londër 10 vjet pas vdekjes së këngëtares

  • 24/11/2021 | 23:49

Ekspozita e Amy Winehouse hapet në Londër 10 vjet pas vdekjes së këngëtares

Ekspozita e parë e madhe retrospektive për muzikanten britanike, Amy Winehouse, hapet më 26 nëntor në Muzeun e Dizajnit në Londër.


“Amy: Beyond the Stage” i lejon vizitorët të dalin prapa skenës dhe të rijetojnë shfaqjet ikonike, të shqyrtojnë stilin e saj eklektik dhe të eksplorojnë procesin e saj krijues, nga koncepti në skenë.

Duke shënuar 10-vjetorin e vdekjes së Amy-t, ekspozita trajton shfaqjen e saj si artiste, ndikimet muzikore nga të cilat ajo tërhiqej, albumet e saj kryesore “Frank” dhe “Back to Black” si dhe momentet e saj më të paharrueshme të modës.

Ekspozita tregon një koleksion të shumë sendeve personale të padukshme që i përkasin Amy-t, si kitara e saj e parë elektrike që ajo bleu në Chapel Street kur ishte adoleshente, dhe gjithashtu tekste të shkruara me dorë nga demo të pa publikuara.

“Ajo që jemi përpjekur të bëjmë me shfaqjen është të tregojmë historinë e saj si një person krijues, si një muzikant i jashtëzakonshëm, si një ikonë e modës, por edhe të përfshijmë objekte të rralla për të cilat ndoshta fansat e saj kanë dëgjuar, por që nuk i kanë parë më parë”, thotë ndihmës kuratorja e ekspozitës, Maria McLintock.

Vizitorët mund të përjetojnë gjithashtu një hapësirë ​​në studio të frymëzuar nga studiot e regjistrimit të Metropolis, ku është regjistruar “Back to Black” dhe të hyjnë në një përvojë gjithëpërfshirëse bazuar në këngën “Tears Dry on Their Own”.

Familja e Winehouse bashkëpunoi me kuratoret e “Amy: Beyond the Stage”, për të treguar historinë e karrierës së hershme të Amy përmes regjistrimeve të saj dhe fletoreve të adoleshencës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë