Loading…

‘El Clasico’: Këto janë tri rekordet që mbahen nga Messi kundër Real Madridit

  • 08/04/2021 | 15:26

‘El Clasico’: Këto janë tri rekordet që mbahen nga Messi kundër Real Madridit

Ylli i Barcelonës, Lionel Messi që konsiderohet si një ndër më të mirët e historisë ka arritur shumë çmime profesionale si individuale ashtu edhe grupore, duke përfshirë rekordin e fitimit të gjashtë herë Topit të Artë.


Messi këtë të shtunë do përballet me rivalin Real Madrid, skuadër ndaj të cilës mban disa rekorde, raporton lajmi.net.

Tri rekordet që mbahen nga Messi në “El Clasico”:

1.Me së shumti gola në histori të “El Clasicos”

Messi është golashënuesi në histori të kësaj gare me 26 gola ndaj rivalit, 18 prej tyre në La Liga, gjashtë në Superkupë dhe dy në Evropë.

Lojtari i dytë në këtë listë është Karim Benzema me nëntë gola.

2.Me së shumti asistime në histori të “El Clasicos”

Messi pos që shënon gola, por gjithashtu jep mundësi që bashkëlojtarët të shënojnë gola. Ai ka regjistruar 14 asistime, që është më së shumti në histori të kësaj ndeshje.

3.Në listën me më së shumti het-trik në histori të “El Clasicos”

Messi ka shënuar dy het-trik ndaj Real Madridit, rekord që e ndaj me Jaime Lozcano, Santiago Bernabeu, Paulino Alcantara dhe Ferenc Puskas. Het-triku i pari ishte në vitin 2006/07, derisa i dytë me 2013/14.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë