Loading…

Ëmbëlsirat tradicionale në 10 vende të botës

  • 17/12/2016 | 09:18

Ëmbëlsirat tradicionale në 10 vende të botës

Amerikanët pëlqejnë të hanë karamele dhe biskota përgjatë festive, transmeton Gazeta Metro.


Mirëpo në botë, të gjithë vendet kanë ëmbëlsirën e tyre tradicionale e cila duket ndryshe nga të tjerat.

Këto janë ëmbëlsirat e festive në 15 vende të botës:

1. Australia – Shumë australian zgjedhin një “light pavlova” ose ëmbëlsirë me fruta të malit. Pavlova është një ëmbëlsirë me krem dhe e mbushur me fruta mali.

australia

2. Austria – Biskota me krem vanile e quajtur “vanilla kipferl” shfaqet në dyqanet e gatimit dhe në tavolinat e familjeve përgjatë festive në Austri. Ato ngjajnë si një bukë e vogël.

austria

3. Belgjika- “Speculaas” është një biskot e hollë kërcitëse të cilën e pregatitin para St. Nicholas. Ajo pregatitet nga kallëpët e drurit dhe ka të njejtën shije si biskotat me xhenxhefil.

belgjika

4. Brazili- “Rabanada” është version Brazilian i tostit francez e cila servohet përgjatë festës së krishlindjeve. Rabanada mbulohet me surup të bërë nga vera.brazili

5. Kolombia- Shumë kolombian servojn “Arroz con leche” ose pudding me oriz si ëmbëlsirë për krishlindje. Shumë familje kanë recetën e tyre por ajo që dihet është që bëhët nga qumshit, rrushi i thatë, erëza dhe oriz.

kolombia

6. Kroacia- Në secilën familje kroate ju do të mund të gjeni një shport me “Fritule” gjatë sezonit të festive. Fritule janë petulla të fërguara të bëra me rum, rrush të thatë dhe të mbushura me sheqe pluhur.

kroacia

7. Anglia- “Figgy” njihet si puding klasikë i naglezëve për krishlindje. Ajo bëhet me rrush të thatë, erëza, dhe shumë alkool, në faktë ka shumë alkoolsa që mund të merrë flakë.

figgy

8. Gjermania- “Lubkuchen” janë biskota të buta që datojn që nga viti 1300 në fillim është i kriposur por bëhet i ëmbël kur mbushet me mjaltë.

 

gjermania

9. Hungaria- “Beigli” është një rollat tradicionale me arra.

hungaria

10. Italia- “Panettone” është bukë e madhe të cilës i duhen 12 orë të rritet dhe krishlindjet nuk festohen pa këtë bukë në tavolin. Ajo është bukë e ëmbël.

itali

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë