Loading…

Emërohen gjykatësit e Speciales

 • 07/02/2017 | 14:24

Emërohen gjykatësit e Speciales

Shefja e misionit të EULEX-it në Kosovë, Alexandra Papadopoulou, ka emëruar nëntëmbëdhjetë gjyqtarë për Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale.

Në këto emërime përfshihen posti i nënkryetarit dhe postet e katër gjykatësve të Dhomës së Specializuar të Gjykatës Kushtetuese.

Gjykatësit e emëruar do të jenë fizikisht të pranishëm në selinë e Dhomave të Specializuara vetëm me kërkesë të kryetarit, për ushtrimin e detyrave që kërkojnë praninë e tyre.

Në Regjistrin e Gjykatësve Ndërkombëtarë u emëruan këta gjykatës:

 1. Keith Raynor (nënkryetar), Britani e Madhe
 2. Roland Dekkers (Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese), Holandë
 3. Anne Power-Forde (Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese), Irlandë
 4. Vidar Stensland (Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese), Norvegji
 5. Antonio Balsamo (Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese, gjykatës zëvendësues), Itali
 6. Kai Ambos, Gjermani
 7. Christoph Barthe, Gjermani
 8. Michael Bohlander, Gjermani
 9. Emilio Gatti, Itali
 10. Nicolas Guillou, Francë
 11. Thomas Laker, Gjermani
 12. Guénaël Mettraux, Zvicër
 13. Vladimir Mikula, Republika Çeke
 14. Andres Parmas, Estoni
 15. Michèle Picard, Francë
 16. Kenneth Roberts, Kanada
 17.  Charles Smith III, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
 18.  Mappie Veldt-Foglia, Holandë
 19.  Christine van der Wyngaert, Belgjikë

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë