Loading…

Emocionuese: Adurizit i bëhet korridori i nderit nga Bilbao pas pensionimit të tij

  • 22/05/2020 | 19:18

Emocionuese: Adurizit i bëhet korridori i nderit nga Bilbao pas pensionimit të tij

Artiz Aduriz, një ikonë e Bilbaos dhe futbollit spanjoll, ka njoftuar pensionimin nga futbolli.


Futbollisti legjendar 39 vjeçar, kishte dashur të përfundonte karrierë e tij pas derbit Bask kundër Real Sociedad në finalen e Kupës së Mbretit, por koronavirusi prishi të gjitha planet.

Sot, në San Mames, ai mbajti një konferencë lamtumire, ku njerëzit e Athleticos i bën korridorin e nderit për të nderuar karrierën e tij të madhe.

“Faleminderit nënë, grua, vajza, motra, gjyshe dhe e tërë familja. Ata kanë qenë gjithmonë me mua. Është e çuditshme për mua të flas në një San Mames kaq të zbrazët, me një heshtje të tillë. Unë nuk mund ta imagjinoja që karriera ime do të ishte kaq e mrekullueshme. Për mua, kjo është një ditë e lumtur, jo e trishtueshme”, ka deklaruar Aduriz.

Në karrierën e tij të pasur prej dy dekadëshe, Aduriz nuk luajti vetëm për klubin bask, por gjurmët më të mëdha i la aty.

Ai gjatë karrierës së ti veshi edhe fanellat e Valladollid, Mallorca dhe Valencias, ndërsa për Kombëtaren e Spanjës është paraqitur 13 herë, duke shënuar dy gola.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë