Loading…

Ende pa zgjidhje rasti i dy personave që ftuan pensionistët të aplikojnë për pensionet nga Serbia

  • 29/10/2019 | 08:30

Ende pa zgjidhje rasti i dy personave që ftuan pensionistët të aplikojnë për pensionet nga Serbia

Mostrajtimi i çështjes së pensioneve të marra nga Serbia nga ana e institucioneve të vendit ka shtyrë pensionistët që në mënyrë individuale të kërkojnë zgjidhje dhe të gjejnë mënyra për të siguruar pensionin e ndalur nga Serbia.


Disa të tillë zgjidhje kanë provuar të gjejnë duke iu përgjigjur një lajmërimi, që dy persona e kishin bërë në korrik të këtij viti. Por veprimtaria e tyre ishte ndaluar nga organet e drejtësisë që rastin e kanë cilësuar si mashtrim, shkruan Koha Ditore

Prokuroria Themelore në Prishtinë është ende në procedurë të trajtimit të rastit, kur të ndaluar kanë qenë Hilmi Kastrati dhe Ismet Shufta. Personat në fjalë ishin ndaluar nga Policia, ishin intervistuar dhe pastaj liruar në procedurë të rregullt.

Për çështjen e pensioneve të ndalura nga Serbia, gazeta ka provuar që të marrë një përgjigje nga ministri në largim i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica. I njëjti që nga e premtja e javës së kaluar nuk është përgjigjur lidhur me atë se si është trajtuar kjo çështje, ose nëse është trajtuar në mandatin e tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]etro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë