Loading…
Enigmë: Cila monedhë bjen e para?
  • 21/03/2019 | 15:36

Enigmë: Cila monedhë bjen e para?

Një enigmë po i shkakton telashe një numri të madh njerëzish në rrjetet shoqërore, trasnmeton Gazeta Metro.

Detyra është e lehtë, por shumëkush nuk e di përgjigjen.

Ka të bëjë me një kovat dhe një monedhë. Ja çfarë kërkohet.

I keni dy kova me ujë. Në të parën temperatura e ujit është 25ºC, në të dytën 25ºF. E keni hedhur nga një monedhë në secilën, nga lartësia e njëjtë. Monedhat e kanë prekur ujin në të njëtin çast.

Pyetja është: cila monedhë bjen e para në fund të kovës?

Mendoni edhe pak, para se ta keni lexuar përgjigjen!

Përgjigja:

Monedha e parë e prek fundin e para në kovën e parë. Arsyeja: në temperaturën 25ºC uji është në gjendje të lëngshme, deri sa në 25ºF shndërrohet në akull.

Është dashur t’i shikoni mirë shenjat e temperaturës dhe të keni qenë i rregullt në orët e fizikës e të kimisë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë