Loading…

Erdhi në krye të Kosovës si trajner në vitin 2018 dhe i dha fund kësaj aventure në fund të vitit 2021

  • 13/10/2021 | 16:16

Erdhi në krye të Kosovës si trajner në vitin 2018 dhe i dha fund kësaj aventure në fund të vitit 2021

Në një konferencë për media, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi dhe trajneri Bernard Challandes konfirmuan se e kanë ndërprerë bashkëpunimin duke e lënë kështu të lirë stolin e trajnerit të Kosovës.

Por, cilat ishin rezultatet e arritur nga trajneri zviceran brenda kësaj periudhe tre vjeçare?

Nën udhëheqjen e Bernard Challandes, Kosova ka zhvilluar 17 ndeshje zyrtare nga të cilat ka marr 16 fitore, 13 humbje dhe 8 barazime.

Nën udhëheqjen e tij, “Dardanët” kishin një goldallim pozitiv duke i shënuar 56 gola dhe duke i pranuar 45 sosh.

Challandes e nisi punën e tij me ndeshjen kundër Madagaskari ne marsin e vitit 2018 të cilën e fitoi me rezultat 1-0, ndërsa e mbyllu me humbjen ndaj Gjeorgjisë me rezultat 2-1 si vendas në kuadër të kualifikimeve për në Kampionatin Botëror “Katar 2022”.

Fitorja më e thellë e Kosovës me Challandes në krye ishte kundër Maltës me rezultat 5-0, kurse humbjen më të thellë e mori ndaj Anglisë ku pësoi disfatë me rezultat 4-0.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë