Loading…

Erdogan-Biden: Është e mundur të hapet një korridor për grurin nga Ukraina

  • 29/06/2022 | 23:27

Erdogan-Biden: Është e mundur të hapet një korridor për grurin nga Ukraina

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, në një bisedë me homologun e tij amerikan, Joe Biden, tha se ai besonte në hapjen e një korridori për eksportin e drithit ukrainas në tregjet globale gjatë luftës.


Gjatë një takimi me Biden në margjinat e samitit të NATO-s në Madrid, Erdogan tha se po përpiqej ta zgjidhte procesin me një “politikë balancuese”.

“Shpresojmë që kjo politikë e ekuilibrit të çojë në rezultate dhe të mundësojë eksportimin e grurit përmes korridoreve sa më shpejt të jetë e mundur drejt vendeve që aktualisht po përballen me mungesa”, tha ai.

Turqia ka luajtur një rol qendror në negociatat me Rusinë dhe Ukrainën në një përpjekje për të arritur një marrëveshje që do të lejonte një rritje të sasisë së grurit që mund të eksportohet nga Ukraina në mes të konfliktit.

Gjatë takimit, Biden vlerësoi Erdogan për heqjen dorë nga kundërshtimi ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe për “punën e jashtëzakonshme që po bën në përpjekjen për të eksportuar grurë nga Ukraina”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë