Loading…

Erdogan ka këtë kusht për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

  • 22/05/2022 | 10:26

Erdogan ka këtë kusht për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i ka thënë Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se vendi i tij nuk do të shikojë pozitivisht anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancë, nëse nuk tregojnë bashkëpunim në luftën kundër terrorizmit dhe çështje të tjera.


Në një deklaratë, Erdogan tha se ai mbështet politikën e dyerve të hapura të NATO-s.

Në një postim në Twitter, Stoltenberg tha se shqetësimet e sigurisë së të gjithë aleatëve duhet të merren parasysh dhe bisedimet duhet të vazhdojnë për të gjetur një zgjidhje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë