Loading…

Erdogan nuk po lejon zgjerimin e NATO’së, SHBA po bëjnë këtë veprim

  • 14/05/2022 | 11:39

Erdogan nuk po lejon zgjerimin e NATO’së, SHBA po bëjnë këtë veprim

Shtetet e Bashkuara po punojnë për të sqaruar pozicionin e Turqisë mbi anëtarësimin e mundshëm të Suedisë dhe Finlandës në NATO, tha Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried, transmeton Gazeta Metro.


Plani i Finlandës për të aplikuar për anëtarësim në NATO dhe pritshmëria që Suedia do të bëjë të njëjtën gjë do të çojë në zgjerimin e aleancës ushtarake perëndimore, të cilën Vladimir Putin e kundërshton.

Duke folur me gazetarët, ajo tha se tema do të diskutohej në një takim ministror të NATO-s gjatë fundjavës në Berlin.

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan tha të premten se Turqia anëtare e NATO-s nuk mund të mbështesë planet e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me Aleancën, duke thënë se vendet nordike janë “shtëpia e shumë organizatave terroriste”, shkruan AJB.

Erdogan: Nuk duam ta përsërisim gabimin

Plani i Finlandës për të aplikuar për anëtarësim në NATO, i shpallur të enjten, dhe pritshmëria që Suedia do të bëjë të njëjtën gjë do të çojë në zgjerimin e aleancës ushtarake perëndimore, e cila kundërshtohet nga presidenti rus Vladimir Putin.

“Ne po ndjekim zhvillimet në Suedi dhe Finlandë, por nuk kemi qëndrime pozitive,” u tha Erdogan gazetarëve në Stamboll, duke shtuar se ishte një gabim që Greqia u pranua si anëtare e NATO-s në të kaluarën.

“Ashtu si Turqia, ne nuk duam të përsërisim gabime të ngjashme. Përveç kësaj, vendet skandinave janë shtëpia e organizatave terroriste./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë