Loading…

Erdogan shpall shtatë ditë zie kombëtare për viktimat e tërmetit

  • 06/02/2023 | 19:51

Erdogan shpall shtatë ditë zie kombëtare për viktimat e tërmetit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se Turqia do të mbajë shtatë ditë zie kombëtare për viktimat e tërmetit të së hënës, transmeton Gazeta Metro.


Ai përmes një postimi në Twitter tha se flamuri turk do të ngrihet në gjysmështizë deri në perëndim të diellit të dielën

“Shtatë ditë janë shpallur zi kombëtare. Flamuri ynë do të ngrihet në gjysmështizë deri në perëndim të diellit të dielën, më 12 shkurt 2023, në të gjitha zyrat tona përfaqësuese kombëtare dhe të huaja”, ka shkruar ai.

Më shumë se 2.300 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.8 ballësh të Rihterit, i cili i goditi të dyja vendet mëngjesin e hershëm të së hënës dhe lëkundjet tjera pas tij.

Qindra persona besohet se ende janë të ngujuar nën rrënoja dhe numri i viktimave pritet të rritet. Punonjësit e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet mes rrënojave nëpër qytete dhe në vendbanimet në të gjithë zonën. /gazetametro.net

Pamje rrëqethëse: Babai vajton kur sheh kufomën e djalit që i vdiq pas tërmetit në Turqi

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë