Loading…

Escobar porosi Abazovic: SHBA përkrahë atë qeveri që synon BE’në dhe i përkushtohet NATO’s

  • 05/08/2022 | 23:23

Escobar porosi Abazovic: SHBA përkrahë atë qeveri që synon BE’në dhe i përkushtohet NATO’s

Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Mal të Zi mbështesin ato qeveri që janë të përqendruara tek agjenda evropiane dhe anëtarësia në NATO ka thënë Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropë dhe Euroazi, Gabriel Escobar, transmeton Gazeta Metro.


Diplomati amerikan para gazetarëve sot tha se Ballkani Perëndimor mbetet për SHBA’në rajon i shanseve të mëdha, dinamik dhe një pjesë e rëndësishme e botës në të cilin mund të llogaritësh në zhvillimin e miqësive.

“Gëzohem që ato tre shtete nga Ballkani Perëndimor, që njëkohësisht janë anëtarë të NATO’s kanë dëshmuar përparim të madh” tha Escobar. Ai theksoi faktin se të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor votuan në koordinim me BE’në dhe kontribuuan në situatën humanitare në Ukrainë.

“Në Mal të Zi vazhdojmë të mbështesim secilën qeveri që është e përqendruar drejt BE’së dhe e përkushtuar ndaj NATO’s e që vazhdon të luftojë kundër korrupsionit” tha ai.

I pyetur nëse Rusia ka dorë në ngjarjet në Ballkanin Perëndimor, së pari me barrikadat në Veri të Kosovës, ai tha se, me pak përjashtime, ngjarjet në Ballkan janë rezultat i veprimit të faktorëve ballkanas./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë