Loading…

Është vetëm 15 vjeçar, por po e mbron doktoraturën

  • 11/12/2019 | 18:35

Është vetëm 15 vjeçar, por po e mbron doktoraturën

Diplomën e tij në bachelor e kishte mbrojtur në moshën 13 vjeçare, ndërsa tani është i gatshëm ta mbrojë doktoraturën, shkruan Gazeta Metro.


Wang Pok Lo filloi të recitonte poezi në moshën 1 vjeçare, studioi në Open University kur ishte 9 vjeç dhe kaloi një provim të matematikës të nivelit A.

Tani, adoleshenti, familje e të cilit u zhvendos nga Hong Kong në Skoci, është gati të bëhet mashkulli më i ri në Britani me doktoraturë.

15 vjeçari iu është ofruar një vend për të studiuar doktoraturë në Universitetin e Edinburgh.

Muajin e kaluar ai u diplomua në master.

“Të gjithë jemi krenar për Pok dhe arritjet e tij të jashtëzakonshme. Në 35 vite kam mësuar shumë të rinj, por Pok është unik. Shkathtësia dhe aftësia e tij në matematikë janë të jashtëzakonshme”, tha pedagogu i tij John Wood./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë