Loading…
Eshtrat më të vjetra në botë, dyshohet se janë të dy fëmijëve që janë ngrënë nga një zog i madh
  • 10/10/2018 | 23:30

Eshtrat më të vjetra në botë, dyshohet se janë të dy fëmijëve që janë ngrënë nga një zog i madh

Kur shkenctarët zbuluan mbetjet më të vjetra të eshtrave në Poloni disa vite më parë, nuk e dinin që ato fshihnin një sekret të madh.


Në fakt deri këtë vit, zbuluesit nuk e kanë ditur që ato ishin eshtra njeriu, pasi që i gjetën në një hapësirë ku kishte më shumë eshtra kafshësh.

Mirëpo dy eshtrat e vogla të duarve, besohet se janë të dy fëmijëve Neanderthal nga mosha 5 dhe 7 vjeçare.

Kërkuesit kanë treguar se ato janë rreth 115.000 vite të vjetra. Më tutje ata kanë treguar se eshtrat ishin të mbuluara me disa gropëza, detaj ky shumë interesant.

Kjo ka bërë që të besohet se një zog i madh i ka ngrënë dy fëmijët.

Zbulimet do të publikohen këtë vit në Journal of Paleolithic Archeology./gazetametro.net

 

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë