Loading…
Ethet e dengës kanë shkaktuar 71 vdekje gjatë këtij viti në Tajlandë
  • 24/09/2018 | 18:26

Ethet e dengës kanë shkaktuar 71 vdekje gjatë këtij viti në Tajlandë

Përhapja e etheve të dengës ka lënë të vdekur 71 njerëz në Tajlandë deri me tani në vitin 2018.

Të dhënat i ka bërë të ditura Ministria e Shëndetësisë së këtij shteti.

Ministria në deklaratën e saj tutje bëri të ditur se që nga janari më shumë se 57 mijë njerëz në 27 rajone janë prekur nga kjo sëmundje.

Numri i të vdekurve nga ethet e dengës këtë vit është dyfish më i lartë se në vitin 2017, në po të njëjtën periudhë kohore.

Virusi i etheve të dengutit iu bartet njerëzve përmes mushkonjave. Sëmundja e cila shkakton ethe të buta, mund të jetë fatale në disa raste.

Rastet zakonisht rriten midis periudhës qershor-shtator dhe dhjetor-mars, të njohura si stinët e reshjeve.

Shkencëtarët paralajmërojnë se temperaturat e larta dhe shirat e zgjatura shkaktojnë një rritje të mushkonjave që mbartin malarien dhe ethet penguese.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë