Loading…

Euro 2020: Si kualifikohen Kombëtaret pasi përfundojnë në pozitën e tretë dhe sa pikë janë të mjaftueshme?

  • 22/06/2021 | 18:16

Euro 2020: Si kualifikohen Kombëtaret pasi përfundojnë në pozitën e tretë dhe sa pikë janë të mjaftueshme?

Të mërkurën do përfundojë faza e grupeve ku do mësohen të gjitha skuadrat që do kualifikohen në fazën tjetër.


Edhe skuadrat që e mbyllin fazën grupore në pozitën e tretë, kanë mundësi të kualifikohen tutje, përcjellë lajmi.net.

Nëse përfundon në pozitën e tretë në grup të “Euro 2020” në atë që është ende një strukturë relativisht e re, statistikisht është më e vështirë të eliminohesh sesa të kualifikohesh për 1/16 e finales – katër nga gjashtë skuadrat që do të përfundojnë të tretët do t’ia dalin në raundin tjetër.

Por mund të jetë një kohë para se të jemi të sigurt për identitetin e tyre: Kushdo që përfundon i treti në grupin A mund të duhet të presë derisa grupi F të luajë ndeshjen e tyre të fundit për të ditur njëherë e përgjithmonë nëse janë kualifikuar apo jo.

Në fund të fundit, ndryshimi i golave ​​përfundoi duke luajtur një rol kryesor në vendosjen se kush kaloi dhe kush shkoi në shtëpi pesë vjet më parë, kështu që kufijtë e mirë do të jenë rendi i ditës në vendosjen se kush e mban turneun e tyre gjallë.

Ashtu si shumë gjëra me sistemin e ri, është e vështirë të parashikosh se cila është gjendja aktuale deri në fund të çdo dite ndeshje, e vetmja herë që çdo skuadër në renditjen e vendit të tretë ka luajtur të njëjtin numër lojërash.

Por, është gjithmonë kënaqësi të shohësh se çfarë ke kundër – dhe këtu është tabela më e fundit e drejtpërdrejtë se si aktualisht qëndrojnë skuadrat dhe kush ka bërë mjaft për të arritur në raundin tjetër.

Nga tre grupet që kanë përfunduar tani, vetëm Zvicra është e sigurt për kualifikim, pasi transportimi i tyre me katër pikë është më i mirë se ai i Ukrainës dhe i tre Finlandës në dy grupet e tjera të përfunduara.

Franca, Suedia dhe Anglia gjithashtu kanë të garantuar një vend në 16 të fundit pasi ata mund të përfundojnë të tretët në grupet e tyre përkatëse, por të gjitha kanë mbledhur katër pikë deri më tani.

Si funksionon përsëri?

Gjashtë skuadrat që përfundojnë të tretat në të gjithë grupet A deri F do të kenë rezultatet e tyre përkatëse të mbledhura në një tryezë të vetme. Ekipet me rekordet më të këqija dhe të dytat më të këqija do të shkojnë në shtëpi, ndërsa katër ekipet e mbetura do të përparojnë në 1/16 e finales.

Ashtu si me barazuesin normal të grupeve, nëse pikët janë të barabartë, atëherë diferenca e golave, golat e shënuar dhe kështu me radhë do të hyjnë në lojë për të përcaktuar se kush e kalon këtë sukses.

Kjo është pikërisht ajo që ndodhi në “Euro 2016”, ku Shqipëria dhe Turqia humbën prerjen për shkak të diferencës së tyre më të ulët në krahasim me Irlandën e Veriut dhe Portugalinë, kjo e fundit e fitoi turneun.

Çfarë duhet të jetë e mjaftueshme për të kaluar?

Shkuarja në Euro 2016, tre pikë dhe një ndryshim pozitiv i golit do të garantonte një vend në fazat e eliminimit.

Historikisht, kthimi në turneun e parë Euros pas përfshirjes së tre pikëve për një fitore, në Euro 1996 të katër ekipet e vendeve të treta morën katër pikë, të cilat do të vendosnin një prag të lartë në turneun e këtij viti.

Në skajin tjetër të shkallës, në Euro 2004 Italia dhe Spanja morën pesë dhe katër pikë respektivisht, por Kroacia dhe Gjermania përfunduan të dyja.

Pra, nuk ka asnjë garanci të shpejtë dhe të shpejtë, sigurisht. Por, si një rregull i përgjithshëm, katër pikë duhet të jenë të mjaftueshme për t’ju parë, për sa kohë që nuk merrni një ngjitje në një lojë për të prishur diferencën tuaj të golave.

Kush luan kë në 16 të fundit?

Sistemi i nokautit është mjaft i komplikuar gjatë fazave të grupeve, pasi nuk ka asnjë garanci se kush luan kush në 1/16 të fundit derisa të dimë se cilat grupe do të kualifikohen tre skuadra.

Kishte 15 kombinime të ndryshme të mundshme të ekipeve të vendit të tretë që kaluan në fillim të turneut, që tani është zvogëluar në vetëm shtatë, por tani për tani ne mund ta themi vetëm këtë:

E diel (27 qershor)

Holanda kundër skuadra e tretë nga grupi D / E / F; Nis në ora 18:00 (Budapest)

Belgjika kundër skuadra e vendosur në vendin e tretë nga grupi A / D / E / F; Nis në ora 21:00 (Sevillë)

E hënë (28 qershor)

Fituesi i grupit F kundër skuadra e vendosur në vendin e tretë nga grupi A / C; Nis në ora 21:00 (Bukuresht)

E martë (29 qershor)

Fituesi i grupit E kundër vendi i tretë në grupin B / C / D; Nis në ora 21:00 (Glasgow)

Kështu që janë fituesit e grupit B (Belgjikë), grupit C (Holandë), grupit E (Spanjë, Suedisë, Sllovakisë, Polonisë) ose grupit F (Francë, Portugali, Gjermani, Hungari) që presin në 16 të fundit.

Ata katër fitues nuk do të jenë të garantuar të dinë kundërshtimin e tyre derisa të mbarojnë lojërat finale të grupeve, por nga kombinimet e mundshme të mbetura, disa shfaqen më shpesh se të tjerët. Duke pasur këtë në mendje, Belgjika ka shumë të ngjarë të luajë ose ekipin e vendit të tretë në grupet A ose E, Holandën kundër ekipit të vendit të tretë në grupet D ose F.

Fituesit e grupit E ka të ngjarë të dalin kundër ekipit të vendosur në vendin e tretë në grupin B ose C, me fituesit e grupit F me shumë mundësi kundërshtarin e ekipit të tretë në grupin A.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë