Loading…

Eurodeputetët ‘dënojnë’ Vuçiqin për mbajtjen e muralit për Mlladiq: Një shuplakë e re nga Evropa

  • 11/11/2021 | 18:42

Eurodeputetët ‘dënojnë’ Vuçiqin për mbajtjen e muralit për Mlladiq: Një shuplakë e re nga Evropa

Në një deklaratë të përbashkët, deputetët e Parlamentit Evropian dënuan autoritetet në Serbi dhe presidentin Aleksandar Vuçiq, duke thënë se është e papranueshme që policia të mbajë një mural të një të dënuari për krime lufte në vendin që është kandidat për anëtarësim në BE.


Deklarata është nënshkruar nga nëntë eurodeputetë dhe siç merr vesh mediumi serb Nova, dokumenti i është ofruar edhe Vladimir Bilçikut, por ai ka refuzuar ta nënshkruajë.

Deklarata thotë se murale të Ratko Mlladiq, i dënuar për krime lufte në Bosnje e Hercegovinë dhe gjenocid në Srebrenicë përpara Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë dhe të tjerëve si ai, u gjetën në të gjithë Serbinë.

“Një nga muralet e Mlladiqit, e cila është pikturuar para disa muajsh në qendër të Beogradit, është dashur të hiqet, por policia serbe e ka penguar dje këtë. Ndërsa një grup aktivistësh për të drejtat e njeriut, të udhëhequr nga Nisma e Rinisë për të Drejtat e Njeriut, njoftuan heqjen e 9 Nëntorit, Ditës Ndërkombëtare kundër Fashizmit dhe Antisemitizmit, Ministria e Brendshme e Serbisë e ndaloi tubimin”, thuhet në deklaratë.

Në deklaratë thuhet se aktivistët, pavarësisht ndalimit, janë mbledhur për të protestuar kundër muralit, e cila është mbrojtur nga policia, e cila, siç thuhet, ka sjellë përshkallëzimin e konfliktit dhe arrestimin e dy aktivistëve.

“Mbrojtja e muralit është një shembull tjetër se çfarë mendojnë Qeveria e Serbisë dhe presidenti Vuçiq për pajtimin, sundimin e ligjit, demokracinë dhe bashkëpunimin rajonal. Edhe një herë, autoritetet serbe dhe zyrtarët më të lartë politikë serbë kanë treguar hapur se nuk respektojnë drejtësinë ndërkombëtare dhe vendimet e saj, si dhe viktimat e luftërave jugosllave. Është krejtësisht e papranueshme që një vend kandidat për në BE të vendosë policinë e tij për të mbrojtur një mural të një krimineli të dënuar lufte, i cili është drejtpërdrejt përgjegjës për krimet dhe vrasjet masive në dhe rreth Srebrenicës në korrik 1995, duke kontribuar kështu drejtpërdrejt në ritraumatizimin e viktimës. U bëjmë thirrje autoriteteve serbe që të ndalojnë mohimin e gjenocidit në Srebrenicë dhe të glorifikojnë kriminelët e dënuar të luftës, sepse kjo është në kundërshtim me të gjitha vlerat evropiane dhe universale të të drejtave themelore dhe të njeriut. Qytetarët e Serbisë meritojnë të jetojnë në një vend, qeveria e të cilit respekton viktimat dhe të drejtat e njeriut, dhe jo në një vend që mbron pikturat murale të kriminelëve të luftës,” thanë eurodeputetët.

Deklarata është nënshkruar nga: Klemen Grosel (Ta Rinovojmë Evropën), Viola von Cramon (Të Gjelbrit), Tineke Strick (Të Gjelbrit), Romeo Franz (Të Gjelbërit), Dietmar Costa (Social Demokrat), Andreas Schieder (Social Demokrat), Gwendolyn Delbos- Corfield (Të Gjelbrit), Tonino Picula (Social Demokrat), Irena Joveva (Ta Rinovojmë Evropën).

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë