Loading…

Eurodeputetët ultimatum Ivanovit: Për dy javë presim qeverinë

  • 02/05/2017 | 18:02

Eurodeputetët ultimatum Ivanovit: Për dy javë presim qeverinë

Eduar Kukan, Knut Fleckenstein dhe Ivo Vajgl sot kanë kërkuar nga Gjorge Ivanov të respektojë vullnetin e shumicës së re parlamentare dhe të dorëzsojë mandatin për formimin e qeverisë së re në Maqedoni.


Eurodeputetët kanë kërkuar edhe kapjen dhe dënimin e dhunuesve të Kuvendit të Maqedonisë.

Eduar Kukan, Knut Fleckenstein dhe Ivo Vajgl thonë gjithashtu se qeveria e re duhet të fillojë punë deri më fund të këtyre dy javëve duke i tërhequr vërejtjen presidentit Ivanov që mos të e pengojë këtë proces, i cili do të ishte i dëmshëm edhe në integrimin evropian të shtetit maqedon.

Gjorge Ivanov ka refuzuar të mandatojë qeverinë e re me në krye Zoran Zaev, për shkak se refuzoi marrëveshjen e tij me partitë shqiptare në Maqedoni. /gazetametro.net

ë

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë