Loading…

Europa do të ndajë paga për të gjithë robotët, që do të punojnë

  • 14/01/2017 | 21:30

Europa do të ndajë paga për të gjithë robotët, që do të punojnë

“Duhet të mendojmë për të ardhura universale, për shkak se ka kaq shumë të papunë dhe duhet të sigurohemi se ata bëjnë jetë të mirë”.


Kështu ka deklaruar deputetja e Parlamentit Europian nga Luksemburgu, Mady Delvaux-Stehres. Ajo ka propozuar që Bashkimi Europian të fillojë përpilimin e një sistemi që do të siguronte paga mujore për të gjithë banorët e shteteve të BE’së, kjo pasi robotët dhe teknologjitë e reja po i automatizojnë punët, duke shuar kështu miliona vende pune që deri më tani janë kryer nga forca punëtore njerëzore, transmeton gazetametro.net

Ky propozim, i cili do të dalë për shqyrtim para PE’së në shkurt, ka kaluar me 17 vota pro.

“Ne duhe të indentifikojmë vendet ku robotët do të zhdukin vendet e punës dhe të gjithë njerëzve tu japim të ardhura të rregullta mujore”, thotë eurodeputetja. Sistemi social në botën moderne po kërvënoyhet nga zhvillimi i hovshëm teknologjik, që e ka bërë më të lehtë prodhimin, por në proces ka zhdukur miliona vende pune./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë