Loading…

Europa nuk mund të na shantazhojë për ta njohur Kosovën

  • 24/01/2017 | 20:54

Europa nuk mund të na shantazhojë për ta njohur Kosovën

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic, pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE’së, Federica Mogherini, tha se ‘Bashkimi Europian gabon nëse mendon se mund ta shantazhojë Serbinë lidhur me çështjen e Kosovës’, shkruan B92.


Duke komentuar për çështjen e trenit serb, Nikolic tha se ‘treni është simbol që Kosova dhe Metohija është pjesë integrale e Serbisë’. Më tutje, ai foli edhe për pavarësinë e Kosovës dhe pozicionin e vendit të tij.

“Me ne nuk ka diskutime për pavarësinë e Kosovës. Nëse BE’ja ose cilido shtet i botës mendon se mund të na shantazhojë që ne ta njohim pavarësinë e Kosovës, mund të presin gjëra të tjera”, i shpreh Nikolic.

Ai shtoi se dialogu ka kuptim vetëm për të ulur tensionet mes dy palëve dhe jo për të kërkuar njohjen e Kosovës nga Serbia. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë