Loading…

Eurozona në recesion, shkak konsumi i ulët

  • 09/06/2023 | 18:29

Eurozona në recesion, shkak konsumi i ulët

Eurozona ka rrëshqitur në recesion gjatë çerekut të parë të vitit.


Kjo ka rrjedhur si pasojë e reduktimit të brendshëm të konsumit midis kostos rritëse të huamarrjes, thonë të dhënat e Zyrës së Statistikave Evropiane, përcjell KlanKosova.tv.

Bruto Produkti i Brendshëm (GDP) në 20 vendet anëtare ka regjistruar rënie prej 0.1 përqind krahasuar me tre muajt paraprak.

Në tre muajt e parë të vitit, ekonomia humbi mbështetjen e shpenzimeve qeveritare, që ranë për 1.6 përqind në Eurozonë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë