Loading…

Evropa dhe Britania e Madhe u goditën nga një numër ‘i paprecedentë’ i rasteve të gripit të shpendëve këtë verë

  • 03/10/2022 | 15:32

Evropa dhe Britania e Madhe u goditën nga një numër ‘i paprecedentë’ i rasteve të gripit të shpendëve këtë verë

Evropa kontinentale dhe Britania e Madhe janë goditur nga një numër “i paprecedentë” i rasteve të gripit të shpendëve këtë verë, me 47.5 milionë zogj që janë vrarë që nga vjeshta e kaluar, sipas shifrave të reja.


Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, prodhuesit e shpendëve nga veriu si ishujt Svalbard të Norvegjisë deri në Portugalinë jugore kanë raportuar së bashku pothuajse 2,500 shpërthime të sëmundjes që nga viti i kaluar.

Ka pasur gjithashtu mijëra shpërthime të regjistruara te shpendët e egër, sipas përditësimit të fundit nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve të BE-së.

Virusi arriti në kolonitë e shpendëve të detit në bregun verior të Atlantikut, duke vrarë një numër të madh.

Në vitet e kaluara, shpërthimet e gripit të shpendëve u zvogëluan me motin më të ngrohtë dhe përfundimin e migrimit nga zogjtë e egër në vjeshtë dhe dimër.

Por shpërthimet kanë vazhduar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe gjetkë në Evropë këtë verë, duke çuar në frikën se variantet shumë patogjene të gripit të shpendëve tani janë endemike te zogjtë e egër, duke krijuar një rrezik infeksioni gjatë gjithë vitit.

Nga qershori deri në shtator, numri i shpërthimeve te shpendët e zbutur ishte më shumë se pesë herë më i lartë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Ekspertët thonë se të gjitha llojet e zogjve janë infektuar tani, duke bërë që virusi të mbetet.

Shpërthimet kanë kaluar gjithashtu Oqeanin Atlantik, duke u përhapur nga Evropa në Amerikën e Veriut përgjatë rrugëve të migrimit dhe duke çuar në asgjësimin e miliona shpendëve në SHBA dhe Kanada.

Dhe ekspertët e sëmundjeve paralajmërojnë se shpërthimet mund të përkeqësohen edhe më shumë këtë dimër.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë