Loading…
Facebook do të mund të parashikojë se kur do të vdisni
  • 29/06/2018 | 14:59

Facebook do të mund të parashikojë se kur do të vdisni

Shumë prej këtyre teknikave thjesht mbështeten në të dhënat e gjeolokacionit të celularëve tuaj në mënyrë që të mësojnë më shumë për ju dhe zakonet tuaja.


Facebook njihet për gjerat ekstreme që nevojiten për të mbledhur të dhëna për përdoruesit e tij.

Por disa shpikje të paraqitura kohët e fundit tregojnë se sa të përhapura janë bërë këto përpjekje që arrijnë të parashikojnë edhe kohën kur mund të vdisni.

Shumë prej këtyre teknikave thjesht mbështeten në të dhënat e gjeolokacionit të celularëve tuaj në mënyrë që të mësojnë më shumë për ju dhe zakonet tuaja.

Në një prej skemave që mund të jetë tronditëse, studiuesit e Facebook përshkruajnë aftësinë për të “parashikuar një ngjarje të ndryshimit të jetës” për përdoruesit, siç janë statusi i martesës, ditëlindjet, vendet e reja të punës, lindja në familje, diplomimi apo edhe vdekja

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë