Loading…

Facebook po punon për komunikim telepatik përmes teknologjisë

  • 15/01/2017 | 00:10

Facebook po punon për komunikim telepatik përmes teknologjisë

Rrjeti më i populluar në botë Facebook dëshiron që të lexojë mendjen tuaj dhe për këtë po zhvillon aftësitë në ndarjen e hardwareve në Kaliforni, i fokusuar në teknologjinë ‘interface” kompjuterike.


Projekti bazohet tek Neuroshkenca, duke ndezur spekulimet se ëndrra e Mark Zuckerber është ajo e komunikimit telepatik përmes teknologjisë, e cila është në rrugën e realizimit.

Nëse aktualisht, Facebook di shumë gjëra për ju, është duke u përgatitur për nivelin e ardhshëm.

Ndërtesa misterioze 8 e grupit ka nisur vitin e kaluar si një agjenci për të studiuar risitë e “realitetit të rritur virtual dhe inteligjencës artificiale, që po përparon në fusha të rëndësishme”.

Investime prej qindra milionë dollarë është dhënë nga Zuckerberg, ndërsa janë punësuar inxhinierët e “neuroimaging”, ose ata që merren me studimin e imazheve në prodhimin e strukturës apo aktivitetit të trurit ose pjesëve të tjera të sistemit nervor, teknika të tilla si  rezonanca magnetike ose tomografia e kompjuterizuar.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë