Loading…

Fajon ripërsëritë: Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për viza, BE’ja t’i mbajë premtimet e saj

  • 11/11/2019 | 23:40

Fajon ripërsëritë: Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për viza, BE’ja t’i mbajë premtimet e saj

Eurodeputetja dhe Raportuesja për Liberalizimin e vizave për Kosovën në PE, Tanja Fajon, ka ripërsëritur se Kosova ka përmbushur kriteret për të lëvizur lirshëm, dhe se pret nga Komisioni Europian që të jenë më të përkushtuar rreth kësaj çështje, shkruan Gazeta Metro.


Në një deklaratë për lajmi.net, Fajon ka theksuar se është koha që BE’ja të përmbushë premtimet e saj.

Ajo tutje ka shtuar se pret shumë nga Komisioni Europian dhe Presidenca Finlandeze, sa i përket kësaj çështje.

“Siç e dimë, Kosovës iu dha drita e gjelbër për liberalizimin e vizave nga Parlamenti Evropian në muajin prill. Supozohet se Komisioni i ri Evropian (KE) do ta nisë punën në dhjetor. Unë pres prej KE-së dhe kryesimit të Finlandës të jenë më të përkushtuara ndaj kësaj çështjeje. Unë u kam bërë thirrje atyre ta kthejnë në agjendë çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën. Unë mbaj qëndrimin e njëjtë: Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet të cilat është pritur nga ajo t’i plotësojë. Është e nevojshme që BE-ja ta mbajë premtimin e vet”, ka thënë Fajon.

Tutje, Fajon ka shtuar se Parlamenti Europian ka mjaftë dështime me Ballkanin Perëndimor, dhe se ajo beson se çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën duhet të kthehet në tryezë.

“Në kohët e fundit, ne në Parlamentin Evropian dhe grupi S&D kemi mjaftë dështime në çështjet e Ballkanit Perëndimor. Është koha ta nisim t’i përmbushim premtimet, gjithashtu. Sa i përket kësaj, unë sinqerisht shpresoj se çështja e liberalizimi të vizave për Kosovën do të kthehet në tryezë gjatë presidencës së Finlandës”, ka thënë Fajon.

Kujtojmë se Fajon vazhdimisht ka ripërsëritur se Kosova ka përmbushtur të gjitha kushtet për të fituar liberalizimin e vizave dhe se BE po tregohet e padrejtë me vendin./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë