Loading…

Fakte befasuese për benefitet që kanë kafshët shtëpiake tek fëmija juaj

  • 25/05/2023 | 15:07

Fakte befasuese për benefitet që kanë kafshët shtëpiake tek fëmija juaj

Fëmijët i duan kafshët shtëpiake, kjo sepse ato janë krijesa që ofrojnë një lloj shoqërie të veçantë, transmeton Gazeta Metro.


Rreth 4 në 10 fëmijë e fillojnë jetën me një kafshë shtëpiake dhe deri në 90% e tyre jetojnë me një kafshë shtëpiake në një moment të jetës së tyre. Sipas një profesori të zhvillimit në Universitetin Purude në Indiana. Kjo shpjegon edhe rëndësinë e veçantë që kanë.

Ekspertët kanë sjellë edhe studime që shpjegojnë qartë përfitimet kryesore që një kafshë shtëpiake i sjell fëmijës.

1. Kafshët shtëpiake mund të ndihmojnë me mësimin

Në një studim, fëmijëve iu kërkua të lexonin përpara një bashkëmoshatari, një të rrituri dhe një qeni. Studiuesit monitoruan nivelet e tyre të stresit dhe zbuluan se fëmijët ishin më të relaksuar me kafshët, jo me njerëzit.

2. Kafshët shtëpiake mund të ofrojnë rehati për fëmijët

Në një studim tjetër, fëmijët u pyetën se çfarë këshille do t’u jepnin fëmijëve ‘më pak të njohur’ për të bërë miq. Përgjigja kryesore nuk u fokusua në një lodër të lezetshme apo atlete të domosdoshme. Në vend të kësaj, përgjigja e tyre ishte e thjeshtë: Merr një kafshë shtëpiake. Kafshët gjithashtu mund të kenë një efekt në zbutjen e trishtimit ose zemërimit te fëmijët.

3. Kafshët shtëpiake mund t’i mbajnë fëmijët të shëndetshëm

Sipas një studimi të vitit 2002 nga Dennis Ownby, M.D., një pediatër dhe drejtues i departamentit të alergjisë dhe imunologjisë të Kolegjit Mjekësor të Gjeorgjisë, në Augusta, të kesh shumë kafshë shtëpiake në fakt ul rrezikun e një fëmije për të zhvilluar alergji të caktuara. Një shpjegim për këtë është se kur fëmijët luajnë me qenin, ata mund të lëpihen dhe lëpirja e qenit mund të marrë bakteret që ata mund të kenë përfundimisht në trupin e tyre.

4. Kafshët shtëpiake mund të krijojnë vetëvlerësim tek fëmijët

Një rishikim i literaturës shkencore të vitit 2017 ka gjetur rezultate se krijimi i shoqërisë nëpërmjet kafshëve shtëpiake mund t’i ndihmojë shumë fëmijët në vetëbesimin e tyre, raportojnë Parents.

5.Kafshët shtëpiake mund të krijojnë lidhje familjare më të mira

Një kafshë shtëpiake është shpesh fokusi i aktiviteteve që familjet bëjnë së bashku. Të gjithë e nxjerrin qenin për shëtitje, marrin pjesë në kujdesin dhe ushqimin, ose zbresin në dysheme dhe luajnë me ta, kështu që unë mund të ndihmoj edhe komunikimin midis anëtarëve të familjes duke forcuar bashkëpunimin mes njëri-tjetrit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë