Loading…

Fakte që nuk i keni ditur për Skënderbeun

  • 17/01/2017 | 16:57

Fakte që nuk i keni ditur për Skënderbeun

Gjergj Kastrioti Skendërbeu është heroi i shqipëtarëve, si dhe figura më e njohur shqiptare në botë.


Skendërbeu ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsava, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se lindi më 6 maj 1405 në Dibër. U mor peng si nizamë pas thyerjes së të atit nga Sulltan Murati më 1421 dhe u dërgua në oborrin e Sulltanit në Adrianopojë. Atje, nga zgjuarsia dhe shkathtësia e quan Gjergjin në shkollën e sulltanit (içogllanëve) që përgatiste komandantë e nëpunës.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa fakte nga jeta e tij që ndoshta nuk i keni ditur:

1.Skënderbeu ka folur 7 gjuhë: turqishten, tatarishten, sklavonishten, latinishten, persishten dhe velshisten.

2. Ai natën, shpatën e mbante gjithmonë te shtrati i tij, në ndonjë rast sulmi për t’u mbrojtur.

3. Për herë të parë e kuptoi sëmundjen që po vunate në një kuvend, ku i kishte ftuar të gjithë princat shqiptarë.

4.  Ai vdiç me 17 janar të vitit 1468, dhe menjëherë pas vdekjes së tij grua dhe djali i emigruan në Itali

5. Skendëbeu udhëhoqi shqiptarët për 25 vjet.

Gjergj Kastrioti  u shndërrua në simbol të luftës për liri e pavarësi. Ai mbeti një figurë e dashur për shqiptarët edhe pas vdekjes së tij. Kujtimi i tij mbeti gjithnjë i gjallë nëpër këngët, gojëdhënat e tregimet e shumta popullore që i dhanë atij tiparet e një figure legjendare. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë