Loading…

Faktet rreth Sherlock Holmes

  • 05/11/2016 | 14:45

Faktet rreth Sherlock Holmes

Karakteri Sherlock Holmes, i autorit Arthur Conan Doley, bëri debutimin e tij të parë në vitin 1887 në novelën e parë të titulluar “Studim në Skarlet”. Holmes, është paraqitur në 4 novelat e autorit Doley si dhe në 56 storiet e shkurta. Këto janë disa fakte në lidhje me të:

1. Sherlock Holmes, në fillim e kishte emrin Sherrinford.
benedict-cumberbatch

2. Novelën e dytë autori Doley e kishte shkruar duke u inspiruar nga një darkë me Oscar Wilde.
7ba4de9f51c56963b0acbd5b1646e9d8

3. Sherlock Holmes është karakteri më i filmuar ndonjëherë
benedict-cumberbatch-on-sherlock-holmes-and-doctor-strange

4. Autori Arthur Conan Doley është inspiruar nga një profesor i tij në fakultet për karakterin e Sherlock Holmes.
sherlock

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë