Loading…

‘Fanatiku’ i ISIS zgjodhi dronin për të sulmuar bazën ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar

  • 11/09/2019 | 11:32

‘Fanatiku’ i ISIS zgjodhi dronin për të sulmuar bazën ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar

Fanatik i ISIS, 25 vjeç, duke planifikuar një sulm terrorist mbi bazën ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar hulumtoi se si të përdorë një dronë për të hedhur bomba mbi trupat britanike.


Hisham Muhammad, nga Whitefield dyshohet se mësoi se si të hartojë dizajne dhe të blejë produkte për të përshtatur dronët për të transportuar dhe hedhur armë.Ai kishte vizituar një kazermë të Ushtrisë aty pranë, kur policia gjeti thika,veshje luftarake dhe make-up kamuflazh në shtëpinë e tij.

Sot, Muhamedi dhe kushëriri i tij Faisal Ahmad, 24 vjeç, për të cilin thuhet e ka ditur për komplotin e tij të terrorit, u shfaq në bankën e të akuzuarve pasi u arrestuan në shtëpinë e tyre në qershor të vitit të kaluar.Duke hapur çështjen e ndjekjes penale në gjykatën në Londër, Anne Whyte QC tha: ‘Hisham Muhammad akuzohet për përgatitjen e akteve të terrorizmit.

Si përmbledhje, pohohet se ai kishte qëndrime ekstremiste të cilat ishin në përputhje me llojin e versionit radikal të Islamit të mbrojtur nga organizatat terroriste siç është Shteti Islamik, se ai kishte pranuar propagandën e eksportuar nga lloji i organizatës dhe kishte vendosur të kryente atë që  e quajnë ‘’një sulm të vetmuar ujku’’  në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai kishte hulumtuar dhe shkarkuar materiale ekstremiste nga interneti. Ky material lavdëronte dhunën dhe martirizimin në emër të një pamje ekstreme dhe ultra konservatore të besimit islam./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë