Loading…

Farat e shalqirit janë ilaq për këto sëmundje

  • 22/08/2019 | 17:27

Farat e shalqirit janë ilaq për këto sëmundje

Farat e shalqirit përmbajnë shumë pak kalori dhe kanë vlera të larta ushqyese si dhe nuk janë të vështira për tu tretur siç pretendohet.

Disa nga përfitimet shëndetësore të tyre janë mbrojtja nga disa sëmundje të zemrës, përmirësimi I sistemit imunitar dhe mbajtja e balancit të sheqerit në gjak. Gjithashtu këto fara përmbajnë sasi të lartë të vitaminës B dhe disa proteinave të rëndësishme.

Farat e shalqirit kanë këto benefite shëndetësore:

Përmirësojnë shëndetin e zemrës- prania e magnezit në këto fara kontribuon në shëndetin e zemrës, duke e normalizuar shtypjen e gjakut dhe duke e ulur nivelin e kolesterolit.

Përmirëson sistemin imunitar- Farat e shalqirit përmbajnë vitaminë B dhe hekur duke e përmirësuar funksionin e sistemit imunitar.

Përmirëson shëndetin mendor- Si pas studimeve, farat e shalqirit kanë qenë efektive edhe në përmirësimin e disa funksioneve të trurit.

Farat e shalqirit gjithashtu janë shumë efektive edhe për shëndetin e flokëve, duke I mbrotjtur ato nga demtimet, për lëkurën duke e mbrojtur atë nga plakja e parakohshme si dhe nga aknet.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë