Loading…

Fasule e rrahur: Gjellë e preferuar e vjetër shtëpiake

  • 24/01/2022 | 19:30

Fasule e rrahur: Gjellë e preferuar e vjetër shtëpiake

Fasulja më e mirë për këtë gjellë është fasulja e Tetovës.


Nevojiten:

▪ një kilogram fasule Tetove,
▪ 3 – 4 qepë,
▪ disa thelpinj hudhre,
▪ një fletë dafine,
▪ kokrra piperi.

Për çervish:

▪ 300 g qepë apo presh,
▪ një lugë yndyrë apo vaj,
▪ spec i kuq,
▪ kripë, piper.

Përgatitja:

Fasules i jepni një të vluar, ujin ia derdhni dhe qitni ujë tjetër. Shtoni qepën e grirë, disa thelpinj hudhre, fletën e dafinës dhe disa kokrra piper.

Kur fasulja të zihet mirë kullojani ujin fasulen rriheni mirë me garuzhdë dhe qiteni në enë me çervishin e përgatitur.

Çervishi bëhet nga 300 gramë qepë (për fasule të shijshme më i mirë është preshi), një lugë yndyrë apo vaj, spec të kuq dhe kripë e piper sipas shijes.

Piqet në furrë të nxehtë, më së miri është në enë prej dheu.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë