Loading…

Fauci shpjegon arsyen e rritjes së infeksioneve me COVID-19 tek të rinjtë në SHBA

  • 08/04/2021 | 10:14

Fauci shpjegon arsyen e rritjes së infeksioneve me COVID-19 tek të rinjtë në SHBA

Dr. Anthony Fauci shpjegoi pse Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shohin më shumë raste Covid-19 midis të rinjve.


Kjo është pjesërisht sepse kaq shumë njerëz të moshuar vaksinohen, tha ai, dhe gjithashtu për shkak të përhapjes në qendrat e kujdesit ditor dhe në ngjarjet sportive në shkollë.

“Kur shikoni të gjithë popullsinë, ka relativisht më shumë mbrojtje midis individëve të moshuar në krahasim me individët e rinj,” tha Fauci për CNN, transmeton lajmi.net.

Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, vuri në dukje se më shumë se 75% e njerëzve të moshës 65 vjeç e lart kanë marrë të paktën një e vaksinë Covid-19 në SH.B.A.

Ai tha se një numër faktorësh janë në lojë, duke përfshirë grupe të rasteve në kujdeset ditore dhe ekipet sportive shkollore – në të cilat njerëzit janë në kontakt të ngushtë dhe nganjëherë nuk mbajnë maska ​​- dhe variantin B.1.1.7.

“Unë mendoj se kjo është ajo që po shpjegon këto rritje të rasteve tek individët e rinj,” tha ai.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë