Loading…

Fauci: Vaksinat e para kundër koronavirusit pritet të arrijnë në dhjetor ose janar

  • 29/10/2020 | 22:58

Fauci: Vaksinat e para kundër koronavirusit pritet të arrijnë në dhjetor ose janar

Nëse gjithçka shkon mirë, dozat e para të një vaksine të sigurt dhe efektive të koronavirusit ka të ngjarë të bëhen të disponueshme për disa amerikanë me rrezik të lartë në fund të dhjetorit ose në fillim të janarit, tha Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive, transmeton Gazeta Metro.


Bazuar në parashikimet aktuale nga vaksinat Moderna Inc dhe Pfizer Inc, amerikanët ka të ngjarë të dinë “diku në dhjetor nëse kemi apo jo një vaksinë të sigurt dhe efektive”, tha Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në një bisedë e drejtpërdrejtë në Twitter dhe Facebook.

“Vështrimi i parë i ndërmjetëm (në rezultatet e gjykimit) duhet të jetë, shpresojmë, brenda javëve të ardhshme,” tha ai.

Të dy kompanitë filluan fazën përfundimtare të testimit klinik në fund të korrikut me dhjetëra mijëra njerëz që morën pjesë në çdo provë.

Moderna më herët të enjten tha se ishte në rrugën e duhur për të dhënë të dhëna të ndërmjetme nga gjyqi i saj i madh, në fazën e vonë muajin tjetër.

Pfizer, i cili pritej të njoftojë të dhënat e përkohshme në tetor, tani nuk ka gjasa të lëshojë të dhëna para nëntorit, ndoshta pas zgjedhjeve presidenciale të SHBA më 3 nëntor.

Të dhënat do të duhet të rishikohen nga Administrata e Barnave dhe Ushqimit në SH.B.A. dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, të cilat do të bëjnë rekomandime se kush i merr dozat e para nëse provat rezultojnë të suksesshme.

Duke folur praktikisht, tha Fauci, dozat e para të vaksinës ka të ngjarë të vendosen tek individët që konsiderohen më në nevojë “deri në fund të dhjetorit ose në fillim të janarit”.

Komentet e Fauci ishin pjesë e një bisede me Dr. Francis Collins, drejtor i Instituteve Kombëtare të Shëndetit, i cili mori pyetje nga dëgjuesit.

Edhe me një vaksinë efektive për të mbrojtur kundër virusit, Fauci tha se do të duhet kohë për t’u rikthyer në diçka që i afrohet normalitetit pasi imuniteti i shkaktuar nga vaksinat ndërtohet si në shkallë vendi dhe global. Ai tha se jeta nuk do të kthehet në normalitet “të paktën deri në fund të vitit 2021”.

Në ndërkohë, Collins u bëri thirrje Amerikanëve që të jenë të përgatitur të vazhdojnë të mbajnë maska ​​dhe të mbajnë distancën shoqërore.

“E di që amerikanët janë lodhur nga këto masa. I lodhur nga mbajtja e maskave. Të lodhur për të mos qenë në gjendje të mblidhen së bashku, ”tha Collins. “Por ne kemi një rrugë të gjatë akoma për të bërë.”/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë