Loading…
FBI-ja ka mbyllur observatoriumin – shkaku i jashtëtokësorëve?
  • 15/09/2018 | 21:09

FBI-ja ka mbyllur observatoriumin – shkaku i jashtëtokësorëve?

Shpejtësia me të cilën Byroja Federale e Hetimeve (FBI) e ka mbyllur objektin i ka shtyrë një numër të madh përdoruesish të internetit të mendojnë se shkencëtarët kanë fshehur diçka mbi jashtëtokësorët.

Është paraqitur teoria e re se pse FBI-ja brenda natës e ka mbyllur “Sunspot Observatory”-n në malet e Sakramentos në Nju-Meksiko, raporton “Independent”-i.

Sipas gazetës, zhvillimi i ngjarjeve, bashkë me fushën e rëndomtë të hulumtimit i ka shtyrë shumë përdorues të internetit të pyeten se mos hulumtuesit kanë zbuluar diçka çfarë nuk kanë guxuar, ndërsa një kanal i YouTube spekulon se observatori rastësisht ka kapur një pjatë fluturuese, transmeton gazetametro.net.

“Sunspot obervatory” në malet Sakramento të Nju-Meksikos është mbyllur të enjten nën velin e fshehtësisë pasi evakuimit, të cilin e ka bërë FBI-ja, pa shpjegime pushtetit lokal.

Asociacioni i universitetit për hulumtime atsronomike thotë se fajal është për “probleme të sigurisë në observatoriumin në majen Sakramento në Nju_Meksiko dhe është vendosur që përkohësisht ta braktisin objektin si masë e sigurisë”, kanë njoftuar nga observatoriumi në Facebook, duke shtuar se “po bashkëpunojnë me organet përgjegjëse të pushtetit”, por deri më tash nuk janë dhënë informata më të detajuara./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë