Loading…

FBI zbulon keq çiftin që po tentonte të shiste sekrete bërthamore

  • 12/10/2021 | 09:29

FBI zbulon keq çiftin që po tentonte të shiste sekrete bërthamore

Një çift nga Maryland i cili u akuzua për përpjekjen për të shitur sekretet bërthamore amerikane në një vend tjetër në këmbim të marrjes së kriptovalutave, u bllokua në “rrjetat” e FBI -së .


Ngatërresa misterioze u zbulua nga shërbimet sekrete pas një operacioni të madh, një-vjeçar. Protagonistët e çështjes janë inxhinieri Jonathan Toybi i cili punonte në pjesën bërthamore të Marinës Amerikane dhe gruaja e tij Diana.

Sipas Ministrisë së Drejtësisë, Toybi kishte qasje në informacion mbi nëndetëset bërthamore dhe të dhënat e ndjeshme të planifikimit ushtarak, përfshirë reaktorët bërthamorë.

Dëshmia e një agjenti të FBI -së shpjegon se arrestimi u bë pasi i akuzuari i dërgoi një paketë një qeverie të huaj në prill 2020, duke ofruar për të shitur sekrete rreth armëve bërthamore. Por pastaj, për të qenë të saktë, disa muaj më vonë, një agjent i fshehtë i FBI -së u përgjigj, përmes një programi të veçantë të kriptimit të mesazheve dhe e kontaktoi atë.

Agjenti punoi për të ndërtuar një klimë besimi me Toybi para se ta akuzonte atë për rrjedhje të të dhënave të ndjeshme, të cilat inxhinieri synonte të ndiqte në këmbim të mijëra dollarëve në kriptovaluta.

Dëshmia gjithashtu thotë se FBI organizoi një operacion në Washington, duke vendosur një shenjë të veçantë në një pikë kyçe, në mënyrë që inxhinieri të mos dyshojë për asgjë.

Toybi kishte ndjenjën se bisedat e tij ishin të suksesshme në fshehtësi të plotë, por ai po jetonte në një mashtrim. FBI arrestoi burrin pasi ky i fundit kishte vendosur një kartë me informacion sekret në një vend në Virxhinian Perëndimore.

Akuzat kundër çiftit kanë të bëjnë me shkeljen e të dhënave konfidenciale, një veprim që, siç u theksua, mund të dëmtojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës./Abcnews/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë