Loading…

Federata italiane miraton Play-Off’in e Scudettos në Serie A nga sezoni i ri

  • 28/06/2022 | 20:04

Federata italiane miraton Play-Off’in e Scudettos në Serie A nga sezoni i ri

FIGC ka miratuar ndryshime në formatin e Serisë A, kështu që nga sezoni 2022-2023 mund të ketë një play-off të Scudettos.


Presidenti i Federatës Gabriel e Gravina kishte kohë që po shtynte ndryshimin dhe ai u zyrtarizua sot në një mbledhje të Këshillit Federal.

Nëse dy skuadra përfundojnë në nivel pikësh në krye të tabelës, atëherë ato do të kalojnë në një play-off për të vendosur se kush e merr titullin e Serie A.

Nuk do të ketë kohë shtesë, kështu që nëse barazohen pas 90 minutash, shkon direkt në penallti.

Kjo do të zbatohet vetëm për titullin e Serisë A, kështu që nëse skuadrat janë në të njëjtat pikë në betejën për një vend evropian, kjo do të vendoset ende nga rekordi kokë më kokë.

Ky është sistemi që përdorej deri para disa vitesh, kur rekordi kokë më kokë u bë faktori vendimtar.

Në fakt, Scudetto u caktua nga një play-off vetëm një herë, kur Bologna mundi Interin 2-0 në qershor 1964.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë